wtorek, 8 czerwca 2010

Symbol

Niektóre czołgi T-34 w krajach demokracji ludowej instalowano jako pomniki wojenne. Monument czołgu T-34/85 w Karl-Marx-Stadt (Chemnitz) był celem ataku bombowego z 1980, który spowodował niewielkie uszkodzenia pojazdu i wybicie pobliskich okien. Zamachowiec Josef Kneifel został skazany na dożywotnie więzienie w Bautzen. Wypuszczono go po zawarciu umowy z rządem Niemiec Zachodnich w 1987.
Po Zjednoczeniu Niemiec w 1990 czołg został przeniesiony do muzeum w Ingolstadt.


Inny czołg, umieszczony na szczycie pomnika radzieckich czołgistów w Pradze, był obiektem poważnych kontrowersji.
Pomnik, znany także lokalnie jako "Święty Czołg", był przeznaczony do wystawienia czołgu T-34/85 sierżanta I. G. Gonczarenki, pierwszego radzieckiego pojazdu, który wjechał do Pragi w maju 1945. Dla wielu w Pradze czołg był wspomnieniem inwazji sowieckiej, która zakończyła Praską Wiosnę 1968. Pojazd został pomalowany przez artystę Davida Černego w 1991.
Po oficjalnym proteście rządu rosyjskiego Černy został aresztowany, a na czołg nałożono oficjalną farbę zieloną.
Po publicznych demonstracjach pojazd odmalowano na różowo przy aprobacie piętnastu posłów parlamentu.
Ostatecznie czołg został usunięty z widoku publicznego i przeniesiony do muzeum wojskowego.

Kolejny T-34 pomalowany na różowo to czołg znajdujący się na ulicy Nelsona Mandeli w Londynie.
W popularnym serialu telewizyjnym Czterej pancerni i pies na motywach powieści Janusza Przymanowskiego bohaterowie używali właśnie czołgu T-34 o nazwie Rudy 102, który stał się później jedną z ikon polskiej kultury narodowej. (jest to temat na oddzielny post)

Trwający miesiącami kryzys polityczny, skupiony wokół skandalu w gabinecie Ferenca Gyurcsányego (2006), osiągnął szczyt w trakcie oficjalnej pięćdziesiątej rocznicy rewolucji węgierskiej 1956.
Protestujący zdołali uruchomić nieuzbrojony czołg T-34, który był częścią wystawy pamięci i używali go w zamieszkach przeciw policji. Czołg stracił paliwo po kilkuset metrach, a kierujący nim nie spowodowali żadnych obrażeń wśród ludzi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz